W związku z epidemią koronawirusa staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych
klientów i pomóc im w tym trudnym czasie. Zespół kancelarii wspiera jednostki, przedsiębiorców i instytucje w odnalezieniu się w dostępnych rozwiązaniach prawnych i w przejściu ścieżki formalno-prawnej związanej z uzyskaniem konkretnego wsparcia z tzw. Tarczy antykryzysowej. Zapraszamy Państwa do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące konkretnych obowiązków czy uprawnień w związku z epidemią COVID-19.
Koronawirus
- Home /
- Koronawirus
JESTEŚMY GOTOWI UDZIELIĆ CI WSPARCIA PRAWNEGO
Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej strony w celu pozostawania na bieżąco z
informacjami i materiałami dotyczącymi Tarczy antykryzysowej. Znajdziecie w nich Państwo
wskazówki odnośnie nowych regulacji, które mogą być pomocne m.in. w funkcjonowaniu Państwa firmy w czasie epidemii.
Badania lekarskie i szkolenia BHP w dobie koronawirusa
23 lipca 2021
Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W związku z tym, jest on zobowiązany do kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie. Na pracowniku natomiast, zgodnie z art. 229 kodeksu pracy, ciąży obowiązek poddawania się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zleconym badaniom lekarski i stosowanie się do wskazań lekarskich.
Upływ okresu ważności badań lekarskich w dobie COVID-19 może nastręczać wielu trudności dla pracodawcy, dlatego też ustawodawca wychodząc naprzeciw skonstruował kilka rozwiązań, które rozwiązują trudności z dostępem do badań.
Kod PKD a pomoc w czasie epidemii
21 maja 2021
Kody Polskiej Klasyfikacji Działalności podawane podczas rejestracji mają na celu ustalenie rodzaju działalności, jaką zajmuje się przedsiębiorca. Ułatwiają podział i pogrupowanie rodzajów działalności gospodarczej, które wykonują podmioty działające na rynku. Warto jednak zwrócić uwagę, że pełnią przede wszystkim funkcję statystyczną. We wniosku składanym przy rejestracji działalności gospodarczej na pierwszej pozycji ustawodawca wymaga podanie przeważającej działalności, czyli „posiadającej największy udział wskaźnika (np. wartość dodana, produkcja brutto, wartość sprzedaży, wielkość zatrudnienia lub wynagrodzeń) charakteryzującego działalność jednostki”. W artykule o tym, jak kod PKD może wpłynąć na uzyskanie świadczenia postojowego.
Szczepienia na Covid-19 w godzinach pracy
19 maja 2021
Zewsząd docierają do nas informacje zachęcające do poddania się szczepieniom przeciwko Covid-19. Część z nas już to zrobiła, wielu jest w trakcie cyklu szczepień, równie liczna grupa zamierza do nich dopiero przystąpić. Czy gdy szczepienie wypadnie w godzinach pracy, pracodawca ma obowiązek umożliwić pracownikowi wyjście i poddanie się szczepieniu ?
Czas na rozliczanie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 1.0
26 kwietnia 2021
Polski Fundusz Rozwoju rozpoczyna proces rozliczania i umarzania subwencji wypłaconych przedsiębiorcom w ramach Tarczy Finansowej 1.0. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek.
Odpowiedzialność pracodawcy a zakażenie koronawirusem
15 kwietnia 2021
W związku ze stale rosnącą liczbą zakażeń w Polsce, pojawia się zagadnienie czy w przypadku zakażenia COVID-19 w zakładzie pracy, pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania pracownikowi.
Sądy za przedsiębiorcami w sporach o postojowe
10 marca 2021
Przedsiębiorca, który w ogóle nie osiągnął przychodu w miesiącach porównawczych nie może być pozbawiony pomocy z tarczy antykryzysowej i ma prawo do świadczenia postojowego – takie wnioski wypływają z orzeczeń sądowych.
Zwolnienie dyscyplinarne za zatajanie informacji o pobycie za granicą
18 lutego 2021
Mają na uwadze trwający stan epidemii, pracodawca ma prawo pytać pracowników o ich pobyty za granicą. Gdy pracownik okłamie pracodawcę w tej kwestii, będzie to stanowiło podstawę do wypowiedzenia umowy o pracę bez wypowiedzenia – tak uznał Sąd Okręgowy w Olsztynie w wyroku z 29 stycznia 2021 r. (sygn. akt IVPa 79/20)
Pomoc dla przedsiębiorców – kolejna odsłona tarczy branżowej
28 stycznia 2021
Od 1 lutego 2021r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dalsze wsparcie w ramach kolejnego pakietu osłonowego dla firm działających w najbardziej poszkodowanych branżach.
Przepisy zostały zmienione. To pracodawca zdecyduje o obowiązku noszenia maseczek na terenie zakładu pracy
10 GRUDNIA 2020
Rząd zdecydował się zmienić przepis rozporządzenia, na mocy którego we wszystkich pomieszczeniach zakładu pracy gdzie przebywa więcej niż jedna osoba obowiązkiem było zasłanianie ust i nosa. Zmiana jest o tyle istotna, że decyzja o tym czy osoby pracujące w biurze czy w zakładzie pracy z innymi osobami nie będą musiały nosić maseczek należy do pracodawcy.
Ulga covidowa do 800 tys. euro
30 LISTOPADA 2020
Komisja Europejska właśnie zatwierdziła ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych do 800 tys. euro udzielane w ramach pomocy covidowej przez naczelników urzędów skarbowych, czyli rozłożenie należności na raty i odroczenie płatności.
Projekt Tarczy 6.0. - pomoc dla przedsiębiorców
12 LISTOPADA 2020
Najważniejsze regulacje dla przedsiębiorców przewidziane w projekcie z dnia 26.10.2020 r. Ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Koronawirus kontra pracownik - uprawnienia pracowników do świadczeń z powodu poddania się kwarantannie
23 PAŹDZIERNIKA 2020
Epidemia koronowirusa przybiera na sile. Gwałtownie rośnie liczba potwierdzonych zachorowań na Covid-19. W konsekwencji coraz więcej osób jest kierowanych na kwarantannę. Jakie świadczenia w takiej sytuacji przysługują pracownikom? Oto szczegóły.
TARCZA 5.0. - Pomoc dla firm branży turystycznej
16 PAŹDZIERNIKA 2020
Właśnie weszła w życie (od 15.10.2020 r.) tzw. Tarcza 5.0. tj. ustawa z dnia 17.09.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 1639). Nowe przepisy przewidują trzy formy wsparcia dla przedsiębiorców branży turystycznej, a przyznanie każdej z nich uzależnione jest od spełnienia różnych przesłanek, gdzie decydujące znaczenie ma prowadzenie firmy pod określonym kodem PKD. Poniżej przedstawiamy szczegóły dla poszczególnych świadczeń:
Pomoc dla najemców dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19
29 LIPCA 2020
Rada Ministrów w dniu 28 lipca 2020 r. przyjęła poprawki do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Obejmuje on zmianę kilkunastu ustaw, których celem jest min. poprawienie sytuacji lokatorów wywołanej pandemią koronawirusa. Najistotniejszą propozycją jest zwiększanie dodatków mieszkaniowych dla najemców, w tym także na rynku komercyjnym – do 1500 zł miesięcznie przez pół roku, na pokrycie do 75% czynszu.
Tarcza 3.0. - regulacje dotyczące procesów sądowych i egzekucji
28 MAJA 2020
W Tarczy 3.0. znalazły się regulacje mające znaczenie zarówno dla pełnomocników procesowych i stron procesu, jak też mogące zainteresować wierzycieli. Najważniejsza z nich to oczywiście „odmrażanie” sądów i postępowań sądowych. Szczegóły poniżej.
TARCZA ANTYKRYZYSOWA 3.0. – poradnik przedsiębiorcy - najważniejsze zmiany
28 MAJA 2020
Przedstawiamy Państwu istotne zmiany, z punku widzenia przedsiębiorcy, jakie zostały uregulowane w ustawie z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 („Tarcza 3.0”).
1. Zmiana – termin rozpoczęcia działalności – świadczenie postojowe
Wskutek nowelizacji o świadczenie postojowe mogą ubiegać się osoby, które rozpoczęły prowadzenie działalności gospodarczej przed dniem 1 kwietnia 2020 r. (wcześniej – przed dniem 1 lutego 2020 r.).
Praca zdalna – projektowane zmiany w Tarczy 4.0
27 MAJA 2020
Możliwość polecenia pracownikowi wykonywania pracy zdalnej (której nie należy mylić z telepracą) nie jest rozwiązaniem nowym i mimo że dotychczas była dość często wykorzystywana przez pracodawców, nie była uregulowana w kodeksie pracy. Dopiero ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w art. 3 wprowadziła expressis verbis takie rozwiązanie, zaś Tarcza 4.0 (ustawa z dnia 4 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19) w art. 75 pkt 1) precyzuje sposób wykonywania pracy zdanej oraz prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy z tym związane.
TARCZA 4.0. Zmiany w zamówieniach publicznych – ułatwienia dla wykonawców
27 MAJA 2020
Uchwalona przez Sejm i oczekująca na rozpatrzenie stanowiska Senatu Tarcza 4.0. (ustawa z dnia 4 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19) przewiduje sporo zmian w zamówieniach publicznych, korzystnych dla wykonawców. Zmiany zmierzają m.in. do rezygnacji z wadium w większych zamówieniach, zakazu nakładania i potrącania kar umownych, obniżenia wysokości zabezpieczeń, wprowadzenia obowiązkowych zaliczek i płatności w częściach przy umowach trwających dłużej niż 12 miesięcy.